Co oznacza macierzyństwo?

Macierzyństwo to temat, który dostąpił do tematów religii i polityki zakazanych podczas rozmów przy stole. My kobiety szeroko mówimy o tolerancji swoich poglądów, ale nie omieszkamy zapytać kuzynkę kiedy dziecko albo czy nieznajomą w internecie czy będzie próbować mieć dziewczynkę. Stawiamy na szali wybory rodzaj karmieni dzieci i sposób narodzin. A przecież macierzyństwo to bycie matką i związane z tym uczucia, doznania i powinności. Jakie to uczucia i powinności? Tu miejsce na Twój osobisty dopisek. Dla jednej będzie to „niesamowite wyzwanie, piękna przygoda i cała paleta uczuć. Nieskończone pokłady miłości”, a dla innej „walka z własnymi słabościami i nauka cierpliwości”.

Definicja macierzyństwa w zależności od naszych dzieci oraz doświadczeń zmienia się. Początkowo postrzegana jako „miłość, ciepło, trud, chwile zwątpienia, tulenie”, z czasem jesteśmy w stanie nazwać , że owo zwątpienie to „walka z własnymi słabościami i nauka cierpliwości”.

James Dillon w 2002 roku wykonał badania, które wskazały, że ponad 30% respondentek macierzyństwo zmieniło sposób myślenia, zachowania i uczucia. Nie sposób nie przyznać racji, że macierzyństwo to „nauka, nauka, nauka”. Nie tylko my uczymy nasze dzieci, ale to one uczą nas, zupełnie nowych rzeczy. I choć czasem jedyna myśl przywołana na hasło macierzyństwo to „skrajne zmęczenie. Zupełnie inne niż po treningu na siłowni.” To jakoś „odnajdujemy siły, wtedy kiedy wydawałoby się, że to już niemożliwe” i zasypiamy niezwykle spełnione i szczęśliwe.

Macierzyństwo to uczucie „wdzięczności wobec wszechświata, że dostąpiłyśmy tego zaszczytu”, bo dla wielu z nas macierzyństwo to ogromne „marzenie”.

Dlatego drogie Panie doceńmy siebie jako mamy i drugą kobietę jako matkę. Trzymajmy sztamę, nie dzielmy się….

* wpis powstał we współpracy z innymi mamami, które podzieliły się swoją definicją macierzyństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top